Nasiona papryki można wysiać już od końca stycznia do końca marca najpóźniej do przygotowanych doniczek lub skrzynek rozsadnikowych.

Doniczki należy wypełnić substratem do wysiewu warzyw i pikowania, który można zakupić w sklepach ogrodniczych. Jest to podłoże polecane do wysiewu nie tylko papryk, ale również pomidorów i innych warzyw o większych wymaganiach pokarmowych. Podłoże takie zawiera niezbędne, optymalnie dobrane składniki pokarmowe, zapewniające prawidłowe kiełkowanie nasion oraz odżywianie roślin przez pierwsze kilka tygodni wzrostu. 

Nasiona wysiewamy pojedynczo na głębokość ok. 0,5 cm. Po wysiewie podłoże podlewa się zraszaczem lub delikatnie przez drobne sitko, aby nie wypłukać nasion.

Dodatkowo można okryć doniczkę folią lub lekkim szkłem w celu utrzymania równomiernej wilgotności do czasu pierwszych wschodów papryki.

Pamiętać należy, że papryka kiełkuje dość długo, w zależności od odmiany, od kilkunastu dni czasem nawet do miesiąca.

Do prawidłowego skiełkowania i wzrostu papryka potrzebuje: ciepła, światła i wilgotności.

 

Do uzyskania pierwszych wschodów trzeba utrzymać temperaturę pomieszczenia 22–25°C. Następnie po wschodach zalecana jest temperatura 20-23°C w dzień oraz 18–20°C w nocy. Należy pamiętać o podlewaniu posianych nasion, gdyż warunkiem prawidłowych wschodów jest stabilna wilgotność podłoża. Młode siewki  przenosimy w widne miejsce np. szeroki parapet okienny od południowej strony.

Gdy siewki osiągną ok. 5-6 cm należy przesadzić je do większych, pojedynczych doniczek lub kubeczków, np. po śmietanie.

Wraz ze wzrostem rozsada papryki potrzebuje więcej miejsca, by roślinki nie cieniowały się wzajemnie i miały szansę na równomierny wzrost. Na tym etapie warto zastosować odpowiedni nawóz wieloskładnikowy, który w swoim składzie zawiera azot, potas, fosfor, magnez i wapń lub nawóz naturalny.

Wiosną można rozpocząć hartowanie roślin.

Najlepszym okresem na wysadzenie papryk do gruntu lub tunelu będzie połowa maja, lecz zależy to w dużej mierze od sezonu i temperatury, jaka panuje na zewnątrz. Ważne, aby nie sadzić papryk w okresie, kiedy temperatura w nocy spada poniżej 10 stopni.

Papryki najlepiej sadzić w rzędach w odstępie ok 50-70 cm od siebie.

 

Mamy nadzieję, że nasz poradnik będzie choć trochę pomocny, szczególnie osobom rozpoczynającym swoją przygodę z samodzielną uprawą papryki, a latem krzaki odwdzięczą się obfitymi i przede wszystkim zdrowymi, własnymi plonami :)