Porada siewu i uprawy pomidora

Pomidor to warzywo numer 1 na całym świecie. Walory smakowe pomidorów są nie do przecenienia. Jednak w „pomidorach marketowych” trudno  jest odnaleźć wspaniały smak, znany większości z nas z dzieciństwa. Dlatego warto zająć się samodzielną amatorską uprawą pomidorów we własnym ogrodzie.

Oto podstawowe wymagania uprawowe pomidorów:

Pomidory można uprawiać w gruncie, szklarni, w tunelach foliowych oraz w donicach.

Uprawa w gruncie:

1. Wybieramy słoneczne stanowisko oraz osłonięte od wiatru.

2. Gleba przepuszczalna, zasobna w próchnicę (jeśli mamy glebę ubogą, niezbędne jest uzupełnienie dołków ziemią próchniczną).

3. Przed posadzeniem rozsady pomidorów glebę należy przekopać. Idealne będzie wzbogacenie jej dobrze rozłożonym obornikiem.

Uprawa w szklarni lub tunelu foliowym:

1. Uprawa w tunelu pozwala na wcześniejszy zbiór owoców. Uprawa pod osłonami ma tę zaletę, że chroni pomidory przed szkodnikami, a także  chroni rośliny przed opadami deszczu, który źle na nie wpływa i przyczynia się do rozwoju chorób grzybowych.  Trzeba jednak pamiętać o wietrzeniu folii, by zapobiec nadmiernej wilgotności. Podłoże przygotowujemy bardzo podobnie, jak przy uprawie gruntowej.  

Uprawa w doniczkach i skrzynkach balkonowych:

1. Niektóre odmiany pomidorów  z powodzeniem można uprawiać w doniczkach. Jest to idealne rozwiązanie dla tych wszystkich, którzy  nie posiadają ogrodu warzywnego, a  chcieliby wyhodować własne, ekologiczne i smaczne pomidorki. Do tego celu nada się większość odmian drobnoowocowych, typu cherry oraz odmian karłowych.

2. Nasiona pomidorów wysiewamy zgodnie z poniższą instrukcją.

3. Po 15 maja  (gdy mienie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków) przesadzamy  sadzonki do przygotowanych donic. Pojemniki z posadzonymi pomidorami ustawiamy w miejscach nasłonecznionych, wówczas będziemy się mogli  w okresie letnim i jesiennym rozkoszować słodkimi, dojrzałymi w słońcu owocami.  

Porada wysiewu nasion pomidorów:

Rozsadę pomidora można przygotować w domu nawet na widnym parapecie. Jako podłoże możemy wykorzystać mieszankę torfu z piaskiem w stosunku 1:1 lub też zakupić w sklepie ogrodniczym ziemię do siewu, czyli gotowe podłoże warzywne. Zakupione podłoże jest tak już wzbogacone , że każdej roślinie posadzonej w tej ziemi powinno wystarczyć składników pokarmowych do momentu przesadzenia na miejsce stałe.

W terminie od początku marca do połowy kwietnia nasiona pomidorów należy wysiać równomiernie, przykrywając ok 0,5 do 1 cm warstwą ziemi. Na koniec podłoże z wysianymi pomidorami delikatnie zwilżamy i do czasu ukazania się pierwszych wschodów trzymamy w temp. 22-25°C. Dla utrzymania wysokiej wilgotności i wyższej temperatury, skrzynki z wysianymi nasionami można przykryć folią. Należy jednak wówczas pamiętać o codziennym odkrywaniu folii i wietrzeniu.  Młode siewki pojawiają się po 7 -  10 dniach. Kiedy wzejdą należy usunąć folię i pamiętać o regularnym zwilżaniu ziemi (ale nie przelać, bo zgniją !). Po wschodach temperaturę obniżamy do  20 st. C w dzień i 18–20 st. C w nocy.

Gdy roślinki osiągną 4-6 listki należy je przesadzić do oddzielnych pojemników. Mogą to być kubeczki po jogurtach, śmietanie.  My stosujemy kubki 0,4 litra, takie jakie można kupić w hurtowni plastików, czy nawet hipermarketach.

Przesadzone do kubków roślinki  będą w nich dorastały do maja. Podłoże powinno być stale wilgotne, ale nie mokre.

Tak przygotowana rozsada pomidorów będzie zdrowa i gotowa do dalszej uprawy.

Rozsadę sadzimy na miejsce stałe dopiero po 15 maja do gruntu lub donic,

Natomiast do tunelu foliowego można wysadzać na początku maja.

Pierwszy zbiór owoców rozpoczyna się najczęściej już w lipcu. 

 

Powodzenia !