Choroby pomidorów

Pomidory – zarówno te uprawiane w gruncie, jak też w tunelach foliowych są niestety dość  często porażane przez różne choroby, a ich lista jest długa. Są one pochodzenia infekcyjnego (grzybowego, bakteryjnego, wirusowego) oraz pochodzenia nieinfekcyjnego (fizjologicznego).  Podpowiemy, jak rozpoznać najczęstsze choroby oraz czym je skutecznie zwalczać. Warto pamiętać, aby nie uprawiać pomidorów rok po roku po sobie oraz w bliskim sąsiedztwie papryki lub ziemniaków, ani na stanowisku po tych roślinach.

W celu uniknięcia wielu chorób, warto wykonać kilka ważnych zabiegów przy wysadzania rozsady do gruntu:

a) W dniu wysadzania rozsady dobrze jest dokonać oprysku całej rośliny miedzianem. Taki zabieg ochroni młode roślinki na długi czas przed chorobami grzybowymi i wirusowymi. Pamiętać  należy bowiem, iż młoda roślinka po przesadzeniu staje się dość słaba, a prze to podatna na choroby.

b) Po 10 dniach od wysadzenia rozsady do gruntu warto młode roślinki potraktować roztworem saletrzaka, aby ochronić krzaczki przed suchą zgnilizną.Młode krzaczki z dużym opóźnieniem rozpoczynają pobieranie z gleby składników odżywczych, co może skutkować opadaniek kwiatów i zawiązków owoców.

Powyższe zabiegi pozwolą młodym roślinkom rozpocząć prawidłowy rozwój i zmniejszą w dużym stopniu ryzyko zachorowania.

 

1. Zielona piętka – świadczy o niedobrze potasu. W tej sytuacji należy zakupić w sklepie ogrodniczym potas w formie sypkiej i podlać krzaki. Roztwór: 2 łyżki stołowe na 10 litrów wody dwa razy w tygodniu. Dużo potasu ma też nawóz o nazwie Uniwersol, z którego również sporządza się roztwór w takich samych proporcjach.  Nie polecam saletry potasowej ze względu na zawartość w składzie azotu. 

 

2. Kwiaty opadają – kiedy opadają kwiaty lub też całe łodygi z kwiatami  - zjawisko to świadczy o niedoborze manganu.  Na ten problem pomoże chelat manganu  lub siarczan manganu . Opad kwiatu może być tez spowodowany „przelaniem rośliny”, wówczas  dobrym rozwiązaniem będzie podlewanie lub opryski siarczanem magnezu (np.  preparatem Mikrokomlex). 

3. Brązowa otoczka na owocu wokół ogonka świadczy o niedoborze jodu. W tej sytuacji pomoże woda borowa (do kupienia w aptece), którą należy dokonać oprysku roztworem 20 ml wody borowej na 1 litr wody.

4. Niedobory magnezu – występują szczególnie podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych. Niedobór magnezu objawia się wysoką kwasowością owoców. Pomoże dolomit, który zawiera magnez, mikroelementy oraz wapń, działa długo, ale dość wolno. Do tego można wykonać oprysk siarczanem magnezu z mikroelementami np.  Mikrokomplex co 5-7 dni, do ustąpienia objawów. Po ustąpieniu objawów można krzaki podlać dwukrotnie siarczanem magnezu (roztwór: 1 łyżka na 10 litrów wody), co spowoduje, że pomidory zaczną intensywny wzrost nawet przy niesprzyjającej pogodzie. 

5. Skręcanie się wierzchołkowych liści – świadczy o niedoborach  azotu.  Aby pomidory wróciły do formy wystarczy podlać je Florovitem do pelargonii, który przywróci roślinom wigor i będą w zdrowiu kontynuować swój wzrost.

6. Jaśniejsze plamy na liściach – świadczą o brunatnej plamistości. Jeśli dotyczy to krzaków rosnących w tunelu foliowym to pozostawić należy na noc tunel otwarty oraz niezależnie od tego, gdzie pomidory rosną należy wykonać oprysk preparatem TOPSIN M 500sc. I usunąć najbardziej porażone liście.

7. Rude plamy na liściach świadczą o tym, iż krzak nie rozpoczął jeszcze pobierania składników pokarmowych z gleby.

8. Szare plamy na łodygach pokryte białym nalotem – to  szara pleśń. Szara pleśń to choroba grzybowa, która poraża najczęściej resztki okwiatu, szypułki kwiatowe oraz miejsca po oberwanych liściach. Związki owoców i same owoce gniją od piętki. Aby zapobiec rozwojowi choroby należy zastosować  preparat Amistar (zwalcza także zarazę ziemniaka), Dithane NeoTec, Polyram, Switch, Topsin (zwalcza również mączniaka prawdziwego pomidora).

9. Liście wyglądają jakby zwiędły, są mocno pomarszczone, z pęcherzykami – takie zjawisko świadczy o przenawożeniu, najczęściej  azotem.  Aby uratować rośliny należy je kilkukrotnie przelać wodą, by jak najszybciej wypłykały nadmiar preparatu. 

10. Zwijanie się liści – najczęściej jest spowodowane  niską temperaturą i złą pogodą. Jeśli zimna pogoda będzie się utrzymywała dłużej wskazane byłoby wykonanie oprysku dolistnego preparatem bogatym we wszystkie składniki pokarmowe.

11. Zaraza ziemniaka - to najgroźniejsza choroba pomidora. Pojawia się szczególnie w chłodne i deszczowe lata.  Na liściach pomidorów pojawiają się szybko rozrastające się szare plamy. Nerwy liściowe i pędy czernieją i zamierają. Podobne plamy pojawiają się także na owocach. Przy dużej wilgotności na plamach pojawia się biały nalot. Porażone zarazą ziemniaka pomidory zamierają w ciągu kilku dni. Od pojawienia się pierwszych objawów choroby pomidory należy opryskać fungicydami – Amistar (zwalcza także szarą pleśń), Bravo, Gwarant, Previcur lub Timorex Gold (zwalcza także mączniaka prawdziwego pomidora).

12. Biały nalot, białe plamki na wierzchniej stronie liścia – takie objawy świadczyć mogą o mączniaku prawdziwym. Biały nalot może pojawić się także na ogonkach liściowych i pędach pomidorów.  Zwalczanie rozpocząć możemy już w momencie zauważania pierwszych drobnych plamek na liściach pomidorów.  Stosujemy  Tiowol, Topsin (zwalcza również szarą pleśń), Nimrod lub Timorex Gold (zwalcza także zarazę ziemniaka).