DZIWACZEK JALAPA - ŚWIECĄCA ROŚLINA-NASIONA

5,00 zł
DZIWACZEK JALAPA - ŚWIECĄCA ROŚLINA-NASIONA
Ilość

100% bezpieczne płatności

 

 

FLUORESCENCYJNE ŚWIECĄCE W CIEMNOŚCI KWIATY

DZIWACZEK JALAPA

mirabilis jalapa

Przedmiotem aukcji jest zestaw 10 szt. nasion tej wspaniałej świecącej rośliny.

Mirabilis jalapa to niespotykana roślina pochodząca z tropikalnego Meksyku. Kwitnie bardzo obficie przez 4 miesiąc, a jedna roślina wytwarza piękne kwiaty w wielu kolorach.

W 2005 r. naukowcy odkryli niezwykłe zjawisko: płatki kwiatów wytwarzają zielonkawe światło W ten sposób rośliny przyciągają uwagę owadów i nietoperzy.

Dzieje się to za przyczyną żółtego fluorescencyjnego barwnika - betaksantyny.

Hiszpańscy naukowcy z uniwersytetu w Murcii swoje niesamowite odkrycie opublikowali w czasopiśmie „Nature” we wrześniu 2005 r. Wiadomość o świecącej roślinie szybko rozeszła się po świecie. Więcej o tym niezwykłym odkryciu można przeczytać np. w Science News, Wprost lub Gazecie Wyborczej.

W naszym klimacie uprawiany jest jako roślina jednoroczna, posiada duże pachnące kwiaty z płatkami zrośniętymi w rurkę, otwierające się wieczorem i w dni pochmurne. Ten kwiat wzbudzi zachwyt u każdego sąsiada czy przechodnia który zaobserwuje niezwykłe dorastające do 60-80 cm kępy smukłych, delikatnych, świecących, licznych kwiatów w twoim ogrodzie.

Dlaczego dziwaczek ???

Są to kwiaty inne od wszystkich, ich śmieszne trąbkowate, zamknięte w ciągu dnia kwiatki otwierają się dopiero gdy nadejdzie wieczór, lub pochmurny dzień. Otwarte wieczorem pozostają w tym stanie do wczesnego popołudnia.

Rośliny dla przyciągnięcia owadów wykorzystują fluoroscencję

Taki fluorescencyjny "neon" przyciąga do kwiatów owady i nietoperze, które są wrażliwe na zielone światło.

Kolorowe płatki zawierają świecący w ciemności zielony barwnik fluorescencyjny, dzięki niemu kwiaty są ozdobione kontrastowym zielonym wzorem, które przyciągają owady. Dlatego nazywane są “świecącymi kwiatami". O prawdziwości powyższych stwierdzeń świadczą liczne artykuły w polskich mediach opisujące to niezwykłe odkrycie, oto linki do niektórych z nich: źródło: www.gazeta.pl,źródło: "Wprost"

 

Specyficzne kody