AKEBIA CZEKOLADOWE PNĄCE WINO

5,00 zł
AKEBIA CZEKOLADOWE PNĄCE WINO - NASIONA
Ilość

100% bezpieczne płatności

 

 

Akebia pięciolistkowa czekoladowa

Akebia quinata

Przedmiotem sprzedaży jest zestaw 10 szt. nasion unikalnej odmiany pnącza wieloletniego, nie wymarzającego nawet podczas surowych zim zwanego również czekoladowym winem.

Pnącze to pochodzi z Azji i charakteryzuje się wyjątkowo intensywnym wzrostem, przyrasta ok. 1-2,5 metra rocznie.

Pnącze dorasta do 10 m wysokości.

Gałęzie Akebii są cienkie i elastyczne, owijają się one wokół podpór, dlatego dobrze jest podstawić jej np. ażurową kratownicę, wówczas prezentuje się bardzo atrakcyjne wizualnie.

Kwiaty mają delikatnie słodki zapach czekolady i wanilii i kwitną w maju-czerwcu.

Owoce są również oryginalne, nietypowe, podłużne i otwarte, mają do kilkunastu centymetrów długości i barwę lekko fioletową do niebieskawej, jadalne (używane w Chinach jako farsz do mięsa), dojrzewają w naszym klimacie październiku. Po dojrzeniu, pękają wzdłuż odsłaniając czarne nasiona zatopione w jasnym miąższu.

Pochodzi z Chin, Korei i Japonii, gdzie jest rośliną leczniczą.

Zastosowanie:

Główne zastosowanie Akebii odsłonięte od wiatru ogrody przydomowe, balkony i tarasy. Można ją uprawiać w dużych pojemnikach. Ciekawą propozycją są także wiecznie zielone sufity z udziałem Akebii – wymaga to utworzenia wiszącej ażurowej konstrukcji w zacisznym i słonecznym miejscu, po którym Akebia mogłaby się wspiąć.

Warunki uprawy:

Roślina niewymagająca i odporna. Dobrze jest jednak młodsze rośliny okrywać na zimę – starsze radzą sobie już bez osłon. Aby uniknąć plątaniny pędów należy ciąć młode, tegoroczne pędy w czasie kwitnienia Akebii, tylko 1/3 długości pędów. Z powodu kwitnienia na starszych pędach, nie spowoduje to utraty atrakcyjnych kwiatów.

Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Gleba przeciętna, próchnicza i lekko kwaśna, przepuszczalna.

Akebia pięciolistkowa to niezwykle oryginalne i efektowne pnącze, rzadko spotykane w ogrodach. Jeśli zastanawiamy się nad wyborem odpowiedniej rośliny do obsadzenia pergoli, zamiast tradycyjnych powojników czy wiciokrzewów, warto zainteresować się tą egzotyczną rośliną, która na pewno zwróci uwagę wszystkich.

 

 

 
 

Specyficzne kody