• PAPRYKA Bahamian Goat

PAPRYKA BAHAMIAN GOAT

6,50 zł
3-4 dni

PAPRYKA Bahamian Goat

Ilość

PAPRYKA Bahamian Goat

Capsicum Chinense

Przedmiotem sprzedaży jest zestaw 10 szt. nasion papryki  bardzo ostrej pochodzącej z Wyspy Bahama na Morzu Karaibskim. Na wyspach Bahama jest najostrzejszą spośród wszystkich dostępnych odmian. Bardzo popularna wśród kucharzy do sporządzania tropikalnych ostrych sosów kuchni karaibskiej. 

Krzak o dobrej wydajności, wysoki, osiągający 1 metr wysokości.

Owoce okrągłe i lekko zgniecione, z wypukłościami biegnącymi pionowo wzdłuż boków. Strąki zaczynają się ciemnozielone i dojrzewają do koloru brzoskwiniowo-pomarańczowego. Obie te cechy sprawiają, że przypomina mini dynię.

Miąższ bardzo słodki i bardzo ostry jednocześnie z wyczuwalną owocową nutą. 

Odmiana idealna do  sporządzenia salsy, sosu, dipów i przypraw.

Skala (1-10):     10+

Skala Scoville'a:        ~ 100 000 - 300 000 SHU

UPRAWA

Wysiew do doniczek przez cały rok (w przypadku odmian ostrych)  lub od stycznia do marca do skrzynki rozsadnikowej. Nasiona poleca się namoczyć w letniej wodzie, co przyspieszy kiełkowanie. Kiełkowania następuje w przedziale 2-4 tygodni w słonecznym pomieszczeniu o temp. min. 22 st. (np. na południowym parapecie).  Młode rośliny należy przepikować, a później można przesadzić do tunelu foliowego po przymrozkach. Gleba żyzna, stanowisko słoneczne. Zbiory po 100 - 110 dniach od rozsady. Papryki nawozimy regularnie, najlepiej nawozami organicznymi. Papryka wymaga wysokich temperatur oraz stanowiska słonecznego dla uzyskania najwyższej plenności. Rośliny można uprawiać w otwartym gruncie, tunelu, a niektóre nawet domu wystawiając na zewnątrz w ciepłe dni. Ważne, aby wybrane miejsce było osłonięte od wiatru.

Specyficzne kody