PAPRYKA AJI IMBABURA

4,50 zł
3-4 dni

Papryka Aji Imbabura

Ilość

PAPRYKA AJI IMBABURA

Capsicum Baccatum

Przedmiotem sprzedaży jest zestaw 10 szt. nasion papryki ostrej pochodzącej z Ekwadoru.         

Krzak o imponującej wydajności, bardzo wysoki, osiągający nawet 200 cm wysokości. Odmiana szybko rosnąca, o pokroju zwieszonym.

Owoce o wielkości 5-12 cm, o delikatnym aromacie i smaku, który początkowo jest słodki, następnie przechodzi w nieco wytrawny z pikantnym finiszem.  Skórka w początkowej fazie dojrzewania blado zielona, przechodząca w blado żółtą, do jasno czerwonej.

Odmiana idealna do  sporządzenia własnego pikantnego domowego sosu, dipów i przypraw.

Z uwagi na ekstremalną ostrość odmiany wszelkie prace przy owocach i nasionach należy wykonywać bezwzględnie w rękawiczkach.

Skala (1-10):     10+

Skala Scoville'a:        ~ 100.000 – 150.000

Czysta kapsaicyna mierzy 15-16 milionów Scoville.

UPRAWA

Wysiew do doniczek przez cały rok (w przypadku odmian ostrych)  lub od stycznia do marca do skrzynki rozsadnikowej. Nasiona poleca się namoczyć w letniej wodzie, co przyspieszy kiełkowanie. Kiełkowania następuje w przedziale 2-4 tygodni w słonecznym pomieszczeniu o temp. min. 22 st. (np. na południowym parapecie).  Młode rośliny należy przepikować, a później można przesadzić do tunelu foliowego po przymrozkach. Gleba żyzna, stanowisko słoneczne. Zbiory po 100 - 110 dniach od rozsady. Papryki nawozimy regularnie, najlepiej nawozami organicznymi. Papryka wymaga wysokich temperatur oraz stanowiska dla uzyskania najwyższej plenności. Rośliny można uprawiać w otwartym gruncie, tunelu, a niektóre nawet domu wystawiając na zewnątrz w ciepłe dni. Ważne, aby wybrane miejsce było osłonięte od wiatru. 

Specyficzne kody