AKEBIA CZEKOLADOWE PNĄCZE WINO

5,00 zł

AKEBIA CZEKOLADOWE PNĄCZE WINO - NASIONA

Ilość

100% bezpieczne płatności

 

 

Akebia pięciolistkowa czekoladowa

Akebia quinata

Zestaw 10 szt. nasion unikalnej odmiany pnącza wieloletniego, nie wymarzającego nawet podczas surowych zim zwanego również czekoladowym winem.

Pnącze to pochodzi z Azji i charakteryzuje się wyjątkowo intensywnym wzrostem, przyrasta ok. 1-2,5 metra rocznie.

Pnącze dorasta do 10 m wysokości.

Gałęzie Akebii są cienkie i elastyczne, owijają się one wokół podpór, dlatego dobrze jest podstawić jej np. ażurową kratownicę, wówczas prezentuje się bardzo atrakcyjne wizualnie.

Kwiaty mają delikatnie słodki zapach czekolady i wanilii i kwitną w maju-czerwcu.

Owoce są również oryginalne, nietypowe, podłużne i otwarte, mają do kilkunastu centymetrów długości i barwę lekko fioletową do niebieskawej, jadalne (używane w Chinach jako farsz do mięsa), dojrzewają w naszym klimacie październiku. Po dojrzeniu, pękają wzdłuż odsłaniając czarne nasiona zatopione w jasnym miąższu.

Pochodzi z Chin, Korei i Japonii, gdzie jest rośliną leczniczą.

Zastosowanie:

Główne zastosowanie Akebii odsłonięte od wiatru ogrody przydomowe, balkony i tarasy. Można ją uprawiać w dużych pojemnikach. Ciekawą propozycją są także wiecznie zielone sufity z udziałem Akebii – wymaga to utworzenia wiszącej ażurowej konstrukcji w zacisznym i słonecznym miejscu, po którym Akebia mogłaby się wspiąć.

Warunki uprawy:

Roślina niewymagająca i odporna. Dobrze jest jednak młodsze rośliny okrywać na zimę – starsze radzą sobie już bez osłon. Aby uniknąć plątaniny pędów należy ciąć młode, tegoroczne pędy w czasie kwitnienia Akebii, tylko 1/3 długości pędów. Z powodu kwitnienia na starszych pędach, nie spowoduje to utraty atrakcyjnych kwiatów.

Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Gleba przeciętna, próchnicza i lekko kwaśna, przepuszczalna.

Akebia pięciolistkowa to niezwykle oryginalne i efektowne pnącze, rzadko spotykane w ogrodach. Jeśli zastanawiamy się nad wyborem odpowiedniej rośliny do obsadzenia pergoli, zamiast tradycyjnych powojników czy wiciokrzewów, warto zainteresować się tą egzotyczną rośliną, która na pewno zwróci uwagę wszystkich.

 

 

 
 

Specyficzne kody